• Mustafa Kuştepe: 0544 822 75 78
  • 0533 961 26 52
  • iletisim@ordumkprefabrikyapi.com

Prefabrik Ev Kurulumu Nasıl Yapılır?

24/10/2021

Prefabrik Ev Yapım Aşamaları

Özellikle deprem ülkesi olarak adlandırılan ülkemizde prefabrik yapılar oldukça bilindik yapılardır. Prefabrik evler nasıl yapılır, nerede üretilir, hangi koşullarda kurulur, karadeniz bölgesine yapılır mı vb soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Prefabrik evler; hızlı bir şekilde fabrika ortamında parça şeklinde üretilir, kısa sürede monte edilir, iç kısımlar tamamlanır ve anahtar teslim şekilde kullanıma hazır hale gelir. Prefabrik yapıları sadece geçici yaşam alanı olarak değil, kalıcı yaşam alanınız olarak da kullanabilirsiniz. Prefabrik yapılar ne kadar sürede yapılır sorusu için de öncelikle yapılması gereken işlemler vardır. Belediyeden ruhsat ve gerekli izinlerin alınması için mimari planlama, zemin etüdü, mekanik planlama, prefabrik ev statik projesi gibi aşamaların tamamlanması gerekir.

prefabrik ev nasıl yapılır

Prefabrik Ev İçin İmarlı Arsa Ruhsatı Almak

Yeni ev tercihinizi betonarme yerine prefabrik yapılardan yana yapıyorsanız; ilk ihtiyaç duyacağınız şey size ait bir arsadır. Kendine ait bir arsanız yoksa evinizin kurulumunun sağlanmasını istediğiniz bir bölgede arsa tespit ederek bu arsanın bağlı olduğu belediyeden arazinin imar durumunu teyit etmeniz ve onay almanız elzemdir. Prefabrik ev için gereken belgeler belirtilmiştir.

Prefabrik ev nasıl yapılır, sorusunun cevabının ilk maddesi olarak; arsanın imar durumunun kontrolünün ardından almanız gereken ruhsat için gerekli evin mimari planı, zemin etüdü, mekanik planı ve statik projesi gibi adımları tamamlamanız ve sunmanız gerekmektedir. Ruhsatlı ve izinli arsanızın işlemlerinin tamamlanmasının ardından prefabrik evlerin kurulumu için gerekli işlemler başlatılır ve hızlı bir şekilde prefabrik yapının kurulumu sağlanabilir. Yasal olarak sıkıntı yaşanmaması için yukarıda yazılan resmi izinlerin ve prosedürlerin tam olarak sağlanması gerekir.

Prefabrik evde kullanılan malzemeler

Prefabrik Evin Malzemelerini Seçmek

Prefabrik evinizin kurulacağı arsa için gerekli tapu, ruhsat, mimari planlama, statik proje gibi adımların tamamlanmasından sonra yapılacak şey hayalinizdeki evi bize anlatmanızdır. Prefabrik evde kullanılan malzemeler in bazılarını siz belirleyebilirsiniz. Tüm bu detayları iletişim numaralarımızdan bizi arayarak öğrenebilirsiniz. Bu parçalar fabrika ortamında milimetrik üretilerek birleştirilmeye hazır hale getirilir. Tüm malzemeler birbiriyle uyumlu bir hesaplama ile üretildiği için montaj aşamasına geçildiğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz ve hızlı bir şekilde anahtar teslim hale getirilmesi sağlanır.

Beton Zemin Üzerine Prefabrik Ev Kurulumu

Beton Zemin Üzerine Prefabrik Ev Kurulumu

Prefabrik nasıl yapılır sorusunun cevabının devamı olarak; beton zemin hazırlamak. Ordu Prefabrik ev kurulumu için imarlı arsanızın zemininin incelenmesi gerekmektedir. Düz ve sıkı bir araziye sahip arsanız varsa beton zemin dökülerek, prefabrik evin kurulumuna başlanılabilir. Ancak eğimli bir arazi varsa evin kurulumu gerçekleştirilemeyeceği için böyle bir şekle sahip arsanızın zeminini iyileştirme çalışması yapılmalıdır. Arsanızın zemini daha güçlü kılmak adına doldurulabilir. Zemin kurulum için uygun hale getirildikten sonra prefabrik evin kurulumu gerçekleştirilir.

Prefabrik Ev Kaç Günde Kurulur?

Prefabrik Ev Kaç Günde Kurulur?

Prefabrik evi oluşturacak ve bir araya getirecek tüm malzemeler fabrika ortamında ve tam boyutlarda üretildiği için işçilik için çok fazla süre ayrılmasına gerek kalmıyor ve montaj işlemi 4-5 gün gibi kısa bir sürede hızlıca tamamlanabiliyor.

Arazinizin beton zemini üzerinde, fabrikadan çıkan tüm malzemeler bir araya getirilir ve Ordu MK Prefabrik firmasının profesyonel ekibi tarafından parçaların montajı oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Prefabrik yapının beton zemine sabitlenmesi ile başlayan montaj aşaması; duvar panellerinin birleştirilerek kurulması, pencere kasalarının yerleştirilmesi ve ardından montajının sağlanması ile devam ederken çatı makaslarının monte edilmesi ile işlemler adım adım devam eder. Ardından evin tesisat sistemi oluşturularak montaj aşamasına geçilir. Prefabrik ev kurulum süresi böylece çok kısa zamanlarda yapılmış olur.

Ordu prefabrik ev kurulumu

Prefabrik ev nasıl yapılır sorusunun cevabını da böylece açıklamış olduk. Prefabrik ev fiyatları ne kadar sorusu için de bizi arayarak gerekli detayları görüşerek hayalinizdeki 4 mevsim kullanılabilen, yıllarca sağlam duran prefabrik ev modelinin fiyatını öğrenebilirsiniz.